درد گردن

گردن انسان از مهره‌هایی تشکیل شده که از جمجمه تا قسمت بالاتنه امتداد دارند. بین این مهره‌ها دیسک‌های گردنی قرار گرفته‌اند که شوک‌های بین استخوان‌ها را جذب می‌کنند. استخوان‌ها، رباط‌ها و عضلات گردن مسئولیت نگهداری سر و حرکت آن را بر عهده دارند. هرگونه اختلال، التهاب یا آسیب به این بخش‌ها می‌تواند باعث درد گردن یا گرفتگی آن شود.
گردن درد یک عارضه شایع است که اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند. در اکثر موارد گردن درد به علت پوزیشن نامناسب یا استفاده بیش از حد از سر ایجاد می‌شود. مثلا کشیدگی عضلات گردن در نتیجه خم شدن حین استفاده از کامپیوتر یا گوشی همراه یا قوز کردن پشت میز کار می‌تواند باعث درد گردن شود. اما آسیب ناشی از افتادن، ورزش‌های فیزیکی شدید یا تصادف هم می‌تواند باعث درد گردن شود. در بسیاری از مواقع درد گردن بدون برجای گذاشتن آثار جدی به خودی خود و پس از چند روز برطرف می‌شود. اما همانطور که گفته شد در مواردی گردن درد می‌تواند نشانه آسیب جدی یا بیماری خاصی باشد (خصوصا اگر بیش از یک هفته ادامه پیدا کرده و به سمت کتف امتداد یابد یا همراه با بی‌حسی و ضعف در ناحیه بازو باشد) که لازم است توسط پزشک معاینه و بررسی گردد. از جمله بیماری‌های رایج که می‌تواند منجربه گردن درد شود عبارتند از اُستئوآرتریت، رماتوئید آرتریت، پوکی استخوان، فیبرومیالژیا، پارگی دیسک گردن و تنگی کانال نخاع.

انواع درد گردن و علل آن

7 نوع شایع گردن درد عبارتند از :

درد عضلانی
کشیدگی عضلات، پیچ‌خوردگی و پارگی یکی از متداول‌ترین علل زمینه‌ایی گردن درد است. هرچه عضلات گردن دچار کشیدگی بیشتر شوند ریسک آسیب و در نتیجه ضعف و التهاب آن بیشتر می‌شود. که این می‌تواند باعث تورم و درد در بافت عضلانی شود. با گذشت زمان، کشیدگی و آسیب عضلات گردن و شانه می‌تواند به ایجاد گره‌های سختی منجر شود که اصطلاحا به آن نقاط تحریک (trigger point) گفته می‌شود که نسبت به لمس بسیار حساس بوده و باعث تشدید درد عضلانی می‌شوند.
سپاسم یا گرفتگی عضلات
اسپاسم عضله نوعی انقباض غیرارادی، ناگهانی و دردناک است. این اتفاق در عضلات گردن باعث احساس درد، سفتی و ناتوانی در حرکت سر به اطراف می‌شود. این عارضه جزو علل رایج درد گردن حین بلند شدن از خواب است. اگرچه علت دقیق اسپاسم مشخص نیست اما می‌تواند ناشی از استرس عاطفی، کار طولانی، پوزیشن بد حین خواب بوده یا نشانه آسیب‌های عضلانی، پارگی دیسک گردن و اختلالات عصبی باشد.
سردرد
گرفتگی عضلانی گاها می‌تواند باعث سردردهایی شود که در قسمت پشتی سر یا نواحی بالای گردن احساس می‌شوند.. این دردها با حرکت گردن تشدید می‌شوند و لذا در چنین حالتی فرد نیاز به استراحت دارد.
درد مفصل وجهی (Facet joints)
این مفاصل بخشی از ستون فقرات است، جایی که دو مهره روی هم قرار می‌گیرند. آسیب یا تخریب مفصل در اثر حادثه یا بیماری مثل آرتروز می‌تواند باعث دردهای عمیق و شدید در این نواحی شود. فشار ناشی از حرکت گردن باعث تشدید آن می‌شود. این نوع گردن درد معمولا به سمت کتف و قسمت‌های بالای کمر گسترش می‌یابد.
درد عصبی
مهره‌های ستون فقرات هر کدام محلی برای انشعابات عصبی از نخاع به سایر بافت‌ها هستند. هر نوع التهاب یا آسیب در مجاورت این رشته‌های عصبی مثلا پارگی دیسگ گردن می‌تواند از طریق اعمال فشار یا تحریک این ریشه‌های عصبی باعث احساس درد شود. این درد معمولا بصورت دردهای مبهم و سوزنی بصورت زودگذر یا مداوم و همراه با سوزش احساس می‌شود. بر حسب اینکه کدام اعصاب درگیر شده باشند این نوع درد می‌تواند به سر یا کتف منتقل شده و با حرکت گردن تشدید شود.
دردهای غیر متمرکز یا ارجاعی (referred pain)
منظور از این نوع درد در حقیقت دردهای است که نقاط تحریک آن با ناحیه‌ایی که درد در آن بروز می‌کند از همدیگر متفاوت‌اند. یک مثال ساده برای آن احساس درد در ناحیه کتف در حین سکته قلبی است. گاها درد گردن می‌تواند از اندام‌های دیگر مانند قلب، مری یا سایر عضوهای به ظاهر غیر مرتبط منشاء بگیرد. لذا بسیار مهم است که پزشک بتواند علت بروز درد را به خوبی تشخیص دهد چرا که می‌تواند نشانه یک عارضه جدی باشد.
درد استخوان
گردن درد ناشی از بافت استخوانی اگرچه کمتر رایج است اما لازم به توجه فوری است چراکه می‌تواند نشانه آسیب جدی مانند شکستگی استخوان باشد.

دکتر محمدعلی جلیلی

جراح و فوق ‌تخصص ارتوپدی و درمانگر بیماری‌های مفاصل

همین حالا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان در خصوص درد گردن با کلینیک قوق تخصصی ارتوپدی به آذین تماس حاصل نمایید.

تشخیص درد گردن

همانطور که گفته شد، در صورت تداوم درد گردن یا در صورت بروز حادثه مانند تصادف، برای تشخیص علت درد لازم است فرد به پزشک متخصص درد مراجعه کند. در این مرحله در کنار معاینه، سوابق پزشکی فرد بررسی شده و یک یا چند آزمایش تصویربرداری (شامل آزمایش خون، سی‌تی اسکن، ایکس‌ری، ام‌آر‌آی یا غیره) برای شناسایی دقیق علت درد تجویز خواهد شد. بر حسب نتایح بدست آمده و تشخیص پزشک، یکی از روش‌های درمانی ممکن است برای فرد تجویز شود.

parallax background

آشنایی بیشتر با گردن درد

پیشگیری از گردن درد

از آنجایی که اکثر گردن دردها در اثر پوزشن نامناسب یا تحلیل بافت ناشی از افزایش سن است لذا توجه به توصیه‌های زیر می‌تواند در پیشگیری از این عارضه مفید باشد:

  • رعایت پوزیشن مناسب (قوز نکردن، خم نکردن، صاف نشستن) حین ایستادن و نشستن
  • استراحت و تحرک (تغییر پوزیشن، نرمش یا انجام حرکات کششی) حین کار طولانی
  • تنظیم میز، صندلی و مانیتور در ارتقاع و زاویه استاندارد
  • استفاده از هدست حین صحبت با تلفن به جای نگه داشتن گوشی بین سر و کتف موقع کار
  • ترک سیگار
  • خودداری از حمل کیف سنگین و بنددرا روی شانه
  • تنظیم پوزیشن مناسب حین خواب (سر و ردن باید با سایر نواحی بدن هم‌راستا باشد)

درمان گردن درد

بر حسب شدت و علت درمان‌های مختلفی برای درد گردن می‌تواند تجویز شود.

درمان دارویی
ممکن است داروهای مسکن برای کاهش درد یا ریلکس شدن عضلات تجویز پزشک تجویز شود
درمان‌های غیر جراحی:
مانند فیزیوتراپی، تحریک الکتریکی عصب، درمان کششی و ثابت نگه داشتن گردن بوسیله آتل
درمان‌های جراحی:
روش‌های مانند تزریق استروئید یا داروهای بی‌حس کننده یا جراحی باز با هدف ترمیم پارگی دیسک گردن یا استخوان آسیب دیده.

در ایران کلینیک درد به آذین ، یکی از مراکز مهم و به روز و جزو مدرنترین کلینیک‌های درد است که در آن از روش‌های نوین و بدون عارضه مانند تزریق هیالورونیک اسید، تزریق پلاکت (PRP) و تزریق گاز اوزون برای درمان انواع مختلف دردهای بدن استفاده می‌شود.

دکتر محمدعلی جلیلی

جراح و فوق ‌تخصص ارتوپدی و درمانگر بیماری‌های مفاصل

همین حالا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان در خصوص درد گردن با کلینیک قوق تخصصی ارتوپدی به آذین تماس حاصل نمایید.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Call Now Button

اینستاگرام

فرم تماس

(+۹۸۲۱) ۲۲۳۹۸۴۰۱