اپیدورال چیست؟

اپیدورال به فضایی در اطراف ستون فقرات گفته می‌شود که از طریق آن ریشه‌های عصبی از نخاع خارج می‌شوند. قبل از اینکه اعصاب از ستون فقرات به داخل دست‌ها، قفسه سینه و پاها بروند، آنها از طریق فضای اپیدورال عبور می کنند و از سوراخ‌های کوچک عصبی خارج می‌شوند.
درد کمر و گردن یکی از آزاردهنده‌ترین و ناتوان‌کننده‌ترین دردهای عضلانی-اسکلتی است که تمامی فعالیت‌های روزانه را تحت شعاع قرار می‌دهد. فشار زیادی که بر عصب نخاعی در ستوان فقرات که به دلایل مختلفی وارد می‌شود، می‌تواند درد و ضعف شدیدی را در بازو و پاها ایجاد کند. یکی از روش‌های تخصصی درمان درد کمر و گردن تزریق استروئید اپیدورال است.
تزریق فقط کمی فشار را احساس کنید در غیر این صورت این روش بدون درد است.

انواع تزریق برای درمان درد کمر و گردن

تزریق اپیدورال
دارو که معمولا استروئیدی است را مستقیما در فضای اپیدورال ستون فقرات منتقل می‌شود.
تزریق بلوک ریشه عصب انتخابی
در این نوع تزریق تنها یک عصب خاص نخاعی را هدف قرار داده و دارو را در اطراف عصب در نقطه خروج از سوراخ بین مهره‌ای انتقال می‌دهند.
تزریق مفصل وجهی:
تزریق، داخل یک مفصل خاصی که درد از آنجا نشئت می‌گیرد، انجام می‌شود.
بلوک‌های شاخه داخلی:
دارو را در اطراف شاخه‌های داخلی اعصاب نخاعی منتقل می‌کنند. شاخه داخلی، عصبی است که سیگنال‌های درد را از مفصل به مغز می‌فرستد. تزریقی که در اطراف شاخه داخلی انجام می‌شود، می‌تواند درد گردن را تسکین دهد. همچنین، برای درمان سردردهای ناشی از گردن استفاده می‌شود.
تزریق مفصلی ساکرولیلیاک:
در این تزریق دردی که از مفصل ستون فقرات به لگن انتشار می‌یابد را درمان و تسکین می‌دهد. نکته مهم تزریق برای درمان درد کمر و گردن اغلب با فیزیوتراپی ترکیب می‌شود تا عضلات اطراف ستون فقرات تقویت شوند.
تزریق اپیدورال
تزریق اپیدورال یک گزینه‌ی درمانی غیر جراحی برای تسکین و بهبود درد حاد یا مزمن گردن و کمر است. تزریق اپیدورال بعد از انجام سایر روش‌ها و اقدامات غیر جراحی مانند داروها یا فیزیوتراپی برای درمان درد کمر و گردن در نظر گرفته می‌شود. همچنین، تزریق اپیدورال یک راه برای کاهش درد قبل از جراحی ستون فقرات نیز است. با تزریق اپیدورال ، استروئیدها به فضای اپیدورال اطراف ریشه‌های عصب نخاع منتقل می‌شوند تا درد را تسکین دهند. فشار بر عصب در قسمت کمر، علائم عصبی (رادیکولوپاتی) را در پاها به وجود می‌آورد و آسیب در ستون فقرات گردنی باعث ایجاد مشکلاتی در شانه‌ها و بازوها می‌شود. رادیکولوپاتی اغلب به تزریق استروئیدی اپیدورال پاسخ خوبی می‌دهد. متخصصان، داروی استروئید را برای کمک به کنترل التهاب و درد در فضای اپیدورال ستوان فقرات تزریق می‌کنند.

دکتر محمدعلی جلیلی

جراح و فوق ‌تخصص ارتوپدی و درمانگر بیماری‌های مفاصل

همین حالا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان در خصوص تزریق اپیدورال با کلینیک قوق تخصصی ارتوپدی به آذین تماس حاصل نمایید.

تزریق اپیدورال برای چه شرایط یا چه بیمارانی مناسب است؟

متخصصان از تزریق استروئید اپیدورال برای درمان یک بیماری خاص استفاده نمی‌کنند. زیرا تزریق اپیدورال به عنوان یک داروی ضد التهاب عمل کرده و به کاهش تحریک عصبی که منجر به ایجاد درد آزاردهنده شده است، کمک می‌کند. تزریق اپیدورال ممکن است برای کاهش درد ناشی از موارد زیر انجام شود:

 • برآمدگی یا فتق دیسک
 • خار استخوان
 • تنگی کانال نخاعی
 • درد مزمن کمر پس از جراحی ستون فقرات
 • آسیب‌های اعصاب نخاعی مهره‌ها و بافت‌های اطراف آن
 • سیاتیک

اثرات ضد التهابی تزریق استروئید اپیدورال، به علت بهبودی بدن پس از آسیب، از درد جلوگیری می‌کند. از آنجایی که تزریق استروئید اپیدورال خاصیت بیحس کنندگی دارد، ممکن است بیمار بلافاصله اثرات تسکین درد احساس کند. در برخی از افرا د نیز اثر تزریق چند روز بعد نمایان می‌شود.
با این وجود، همان طور که آسپرین را پزشکان برای کاهش تب در سرماخوردگی توصیه می کنند، تزریق استروئید اپیدورال نیز فقط بخشی از درمان درد کمر و گردن محسوب می‌شود.

مزایای تزریق اپیدورال

 • درد حاد کمر و گردن را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.
 • اعصاب تحریک شده را که باعث ایجاد درد و ناراحتی در بازو و پاها می‌شود را آرام می‌کند.
 • بدون نیاز به جراحی درد کمر و گردن را مدیریت می‌کند.
 • عملکرد داروهای ضد درد خوراکی را تقویت کرده و نیاز به مصرف داروهای قوی‌تر را کاهش می‌دهد.
 • با تزریق می‌توان دارو را مستقیما به محل آناتومیک که درد را ایجاد کرده رساند و نسبت به داورهای خوراکی اثرات تسکین دهنده‌ی قابل توجهی دارد.
parallax background

آشنایی بیشتر با تزریق اپیدورال

عوارض تزریق اپیدورال

بهتر است به خاطر داشته باشیم که هر درمانی دارای درجه خاصی از خطر و عوارض است. با این وجود، اگر تزریق استروئید اپیدروال توسط یک متخصص باتجربه و ماهر ستون فقرات صورت گیرد، این تزریق بی‌خطر تلقی می‌گردد. برخی از خطرات مرتبط با تزریق استروئید اپیدروال عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • سرگیجه
 • غش به دلیل اضطراب ناشی از عمل
 • گرگرفتگی صورت
 • عفونت استخوان مهره یا دیسک
 • آبسه بافت نرم
 • آبسه اپیدورال
 • التهاب غشای مغز و نخاع (مننژیت)
 • خونریزی
 • سوراخ شدن دورال
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • آسیب عصبی

دکتر محمدعلی جلیلی

جراح و فوق ‌تخصص ارتوپدی و درمانگر بیماری‌های مفاصل

همین حالا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی رایگان در خصوص تزریق اپیدورال با کلینیک قوق تخصصی ارتوپدی به آذین تماس حاصل نمایید.

روش تزریق اپیدورال

در این روش باید استروئید مستقیما به فضای اپیدورال منتقل شود. جایی که کیسه دورال اطراف نخاع، ریشه‌های عصبی و مایع مغزی نخاعی را احاطه کرده است.
تزریق استروئید اپیدورال یک روش درمانی سرپایی است که اغلب در مطب متخصص انجام می‌شود و نیازی به بستری و بیهوشی عمومی ندارد. برای انجام این کار بیمار به راحتی روی شکم خود می‌خوابد. برای جلوگیری از احساس درد و ناراحتی ناشی از فرو کردن سوزن محل تزریق را موضعی بیحسی می‌شود. ممکن است هنگام تزریق فشار کمی را بیمار احساس کند.

میزان موفقیت تزریق اپیدورال

مطالعات و تحقیقات زیادی نشان داده‌اند که تزریق استروئید اپیدورال در سراسر ستون فقرات، اثربخش و تسکین دهنده‌ی درد کمر و گردن بوده است. به عنوان مثال در یافته‌های بالینی مشخص شده است که تزریق در ستون فقرات گردنی ۵۴ تا ۸۰ درصد و در ستون فقرات کمری ۵۳ تا ۵۴ درصد بیماران بهبود قابل توجهی داشته‌اند.
نکته مهم، موفقیت درمان تزریق اپیدورال به میزان زیادی به رساندن دارو به منبع درد و دریافت روش‌های درمانی اضافی مانند فیزیوتراپی و تمرینات درمانی بستگی دارد.

نقش تصویربردای در تزریقات ستون فقرات

تزریقات ستون فقرات، باید با هدایت فلوروسکوپی (اشعه ایکس زنده) یا سونوگرافی انجام شود. برای این منظور جهت اطمینان از قرارگیری دقیق سوزن در محل مشکوک به درد، یک ماده حاجب به بافت تزریق می‌شود. سونوگرافی و تصویربرداری از آسیب و عوارض بعدی که ممکن است در اثر تزریق به ساختارهای مجاور نظیر عروقی وارد شود جلوگیری می‌کند.

تزریق اپیدورال برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق‌ اپیدورال برای همه‌ی افراد مناسب نیست. این تزریق به هیچ عنوان برای افرادی که مبتلا به عفونت، آلرژی و اختلالات خونریزی‌دهنده هستند، توصیه نمی‌شود. همچنین، تزریق استروئید قند خون بیماران دیابتی را اندکی افزایش می دهد و فشار خون و فشار چشم در بیماران مبتلا به آب سیاه را موقتا بالا می‌برد. بنابراین، بهتر است قبل از تزریق اپیدورال در خصوص شرایط پزشکی خود با متخصص مشورت کنید. لازم به ذکر است که در صورت بارداری با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا اشعه‌ی فلوروسکوپی برای زنان باردار بسیار مضر است.

در کلینیک درد به‌آذین برای تسکین، بهبود و درمان دردهای کمر و گردن تزریق اپیدورال توسط بهترین متخصصان صورت می پذیرد.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Call Now Button

اینستاگرام

فرم تماس

(+۹۸۲۱) ۲۲۳۹۸۴۰۱